50 Place Value Activities
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
The 50 Place Value Activities set includes 50 double-sided activity cards designed to develop a deep understanding of place value concepts. Children explore decades, ty numbers, adding in tens and hundreds, addition, subtraction, multiplication, division, thousands, number bonds, grouping, multiples, rounding, big numbers, decimals, and fraction equivalents. Each card’s front side details teaching objectives, materials, and procedures, while the reverse side features visual examples for hands-on understanding. High-quality photography demonstrates effective use of manipulatives, making abstract concepts concrete.
Perfect for classrooms, math centers, or home learning, these cards support numeracy, problem-solving, and independent learning for children aged 6–9 (Grades 1–3).
| Ages | Grade |
| 5 - 8 | Pre K - 1 |
JL356
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL351
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL355
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL352
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL361
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL333
- Regular Price
- $4.50
- Sale Price
- $4.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL357
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL639
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL332
- Regular Price
- $4.50
- Sale Price
- $4.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL324
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL336
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL339
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL342
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL341
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL325
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL322
- Regular Price
- $10.49
- Sale Price
- $10.49
- Regular Price
- $14.99
- Unit Price
- per
JL331
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL321
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL360
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL767
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL327
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL340
- Regular Price
- $14.99
- Sale Price
- $14.99
- Regular Price
- Unit Price
- per